Ceps.rs - Informisanje i edukacija potrošača Srbije
noncommercial

Genetski nemodifikovano sojino zrno velika je potencijalna prednost Srbije, izjavio je Danilo Golubović, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine. 

"Non GMO soja (genetski nemodifikovano sojino zrno) postala je velika potencijalna prednost Srbije i Vlada Srbije će učiniti sve da ovu šansu iskoristi", ocenio je Golubović  na predstavljanju studije o efektima promene zakona o GMO i tržištu soje.

Objavljeno u Vesti

Potrošači, stigla nam  je jesen. Voće i povrće nam je potrebnije nego do sada. Zimnica se uveliko sprema, Pijace i prodavnice šarene se od takvih proizvoda. Od povrća i voća  koje se odmah priprema za upotrbu do povrća i voća koje je nemenjeno za spremanje zimnice.  Zbog toga su volonteri CEPS-a ponovo 25. septembra 2015. godine,  obišli prodavnice i pijace i popisali cene šljiva, nektarina, bresaka, paprike, paradajza kupusa...

Pogledajte i uporedite cene koje vam najviše odgovararu. Koliko je koja prodavnica  udaljena od vašeg stana, da li možete sami da doneste ono što ste kupili ili vam trebaju kola ili taxi da to prevezete. Koliko vam se i šta vam se najviše isplati. Prijatno uživanje u konzumirnju i spremanju zimnice.

Objavljeno u Saveti
ponedeljak, 28 septembar 2015 08:15

U hleb se kunemo, a najviše ga bacamo

Staro pravilo da se u Srbiji od svih namirnica hleb najivše poštuje, moraće, kako upozoravaju stručnjaci, da pretrpi reviziju. Srbi, prema podacima do kojih je došla dr Jasna Mastilović, sa novosadskog Instituta za prehrambene tehnologije, najviše bacaju upravo hleb, dok se ostale namirnice koje se kupuju u domaćinstvima, poslednjih godina, pre svega zbog besparice, daleko bolje čuvaju i ne dešava se da zbog isteka roka trajanja završe u kanti za đubre.

Objavljeno u Vesti
petak, 25 septembar 2015 15:09

Bez garancije nema putničke agencije

Turističke agenicije u Srbiji uskoro bi mogle da polože "debele" garancije ukoliko žele da rade. To bi najviše trebalo da zaštiti putnike, koje poslednjih godina sve češće varaju agencije, a koje se inače otvaraju i zatvaraju "preko noći". Svakako, ova izmena i dopuna Zakona o turizmu odgovaraće i ozbiljnim firmama koje se bave organizovanjem putovanja. Kako turistički radnici kažu, odvojiće se "žito od kukolja".

Objavljeno u Vesti

Država neće preuzeti troškove za rešenje problema nenaplativih kredita (NPL), izjavila je danas guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković.

Nikome ne pada na pamet da država preuzme troškove za nečije ranije loše poslovne odluke, rekla je Tabaković na skupštinskom Odboru za finansije.

Objavljeno u Vesti
ponedeljak, 21 septembar 2015 08:03

PARADOKS - Moraćemo da plaćamo to što štedimo!

Kamata na štednju u pojedinim bankama već krajem godine mogla bi da bude nula, a bankari čak pominju mogućnost da štedišama naplaćuju „ležarinu“.

Kako saznaje „Blic“, u pojedinim bankama poslednjih mesec dana ozbiljno se pripremaju da ukinu kamate na štednju, a u bankarskim krugovima čak se pominje i mogućnost uvođenja takozvane negativne stope. To bi značilo da će banke štedišama za novac naplaćivati „ležarinu“, kao u Švajcarskoj ili u Nemačkoj, gde je negativna stopa 0,1 odsto.

Objavljeno u Vesti
Strana 1 od 3

Registracija

E - Mail vesti

Prava potrošača

1. PRAVO NA ZADOVOLJENJE OSNOVNIH POTREBA Pravo na zadovoljenje osnovnih potreba podrazumeva dostupnost najnužnijih proizvoda i usluga: hrane, odeće i obuće, stambenog prostora, zdravstvene zaštite, obrazovanja i higijene.

2. PRAVO NA SIGURNOST
Pravo na sigurnost podrazumeva zaštitu od proizvoda, proizvodnih procesa i usluga štetnih po život i zdravlje.

3. PRAVO NA INFORMISANOST
Pravo na informisanost podrazumeva raspolaganje činjenicama od značaja za pravilan izbor i zaštitu od nepoštene reklame, ili od oznaka na proizvodima koji mogu da dovedu u zabludu.

4. PRAVO NA IZBOR
Pravo na izbor podrazumeva mogućnost izbora između više proizvoda i usluga, po pristupačnim cenama i uz garantovano dobar kvalitet.

5. PRAVO DA SE ČUJE GLAS POTROŠAČA Pravo na zadovoljenje osnovnih potreba podrazumeva dostupnost najnužnijih proizvoda i usluga: hrane, odeće i obuće, stambenog prostora, zdravstvene zaštite, obrazovanja i higijene.

6. PRAVO NA OBEŠTEĆENJE
Pravo na obeštećenje podrazumeva dobijanje pravedne naknade za lažno prikazivanje svojstava proizvoda i usluga, nekvalitetnu robu ili nezadovoljavajue usluge.

7. PRAVO NA OBRAZOVANJE
Pravo na obrazovanje podrazumeva sticanje znanja i sposobnosti potrebnih za pravilan i pouzdan izbor proizvoda i usluga, uz svest o odgovornostima i osnovnim pravima potrošača i načinima kako se ista mogu ostvarivati.

8. PRAVO NA ZDRAVU ŽIVOTNU SREDINU Pravo na zdravu životnu sredinu podrazumeva život i rad u okruženju koje ne predstavlja pretnju zdravlju sadašnjih i budućih pokolenja.

HomeO namaCeps - OrganizacijaČlanice CEPS-aCEPS Na vrh strane